NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
2990
Цветни аспекти

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“. Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА. От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика

| 02 Декември 2024, 14:27 ч.
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Снимка © НХА

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Двойно по-голям шанс да спечелят награда "Златен глобус" на церемонията на 5 януари догодина имат актьорите Кейт Уинслет, Селена Гомес и Себастиан Стан. За 82-рата церемония за призовете те са тримата отличници, пред които се открива възможност да държат в ръцете си по две статуетки, но за различни продукции. 

Румънско-американският актьор Себастиан Стан (42 г. ) е номиниран за най-добър актьор във филм - драма за ролята си на младия Доналд Тръмп в "Стажантът". Продукцията на режисьора Али Абаси, в която участва и българката Мария Бакалова като Ивана Тръмп, предизвика доста полярни мнения след излизането си на екран в навечерието на президентските избори в САЩ. Вотът спечели Тръмп, чийто мандат в Белия дом ще започне на 20 януари или точно 15 дни след връчването на отличията "Златен глобус". 

Себастиан Стан е претендент и за награда в категорията за най-добър а

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

Група "Колдплей" си осигури най-силния дебют за последните три години във Великобритания с постъпленията за първата седмица от десетия си студиен албум Moon Music, който оглави британската класация, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.

Албумът е десети поред на рок групата, който оглавява чарта с отчетени 237 000 еквивалентни единици на британския пазар. Той заема и второ място за годината, след като The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт регистрира 270 000 единици в първите си седем дни на пазара по-рано тази година.

Moon Music е и най-бързо продаващият се албум след "30" на Адел, който беше британският албум с 261 000 единици през 2021 г., сочат данни на изготвящата класацията компания Official Chart Company.Групата се нарежда до АББА, Майкъл Джексън и "Куин" с по десет албума начело на британската класация за албуми.

На второ място в чарта е Short N` Sweet на Сабр

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.

От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.

„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, разказват те.

По думите на екипа изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век. 

Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.

Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.

Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.

В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов. 

Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Него

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.

Избрахме добре познатата  ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.

Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.

По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.

Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

Легендарната хеви метъл група „Айрън мейдън“ обяви, че вече ще прави турнетата си с нов барабанист, съобщи Би Би Си.

„Айрън мейдън“ са създадени в Източен Лондон през 1975 г. от басиста Стив Харис, пионери са на новата вълна на британското хеви метъл движение и досега са продали над 130 милиона албума по целия свят.

След 42 години в групата барабанистът Нико Макбрейн обяви, че се оттегля от турнетата, но ще остане „твърда част от семейството на „Айрън мейдън“.

Саймън Досън ще застане на барабаните по време на световното турне на групата The Run For Your Lives, което започва в Будапеща през май догодина.

Досън е добре познат на световната армия от фенове на „Айрън мейдън“. Повече от десетилетие той свири с другата група на Харис, наречена „Бритиш лайън“ (British Lion).

В публикация

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, посочват още от НХА.

Те уточняват, че изложбата се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия за 2024 година. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 12:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Цветни аспекти
2990
Цветни аспекти

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

| 02 Декември 2024, 14:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
Снимка © НХА

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.

Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Двойно по-голям шанс да спечелят награда "Златен глобус" на церемонията на 5 януари догодина имат актьорите Кейт Уинслет, Селена Гомес и Себастиан Стан. За 82-рата церемония за призовете те са тримата отличници, пред които се открива възможност да държат в ръцете си по две статуетки, но за различни продукции. 

Румънско-американският актьор Себастиан Стан (42 г. ) е номиниран за най-добър актьор във филм - драма за ролята си на младия Доналд Тръмп в "Стажантът". Продукцията на режисьора Али Абаси, в която участва и българката Мария Бакалова като Ивана Тръмп, предизвика доста полярни мнения след излизането си на екран в навечерието на президентските избори в САЩ. Вотът спечели Тръмп, чийто мандат в Белия дом ще започне на 20 януари или точно 15 дни след връчването на отличията "Златен глобус". 

Себастиан Стан е претендент и за награда в категорията за най-добър а

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

Група "Колдплей" си осигури най-силния дебют за последните три години във Великобритания с постъпленията за първата седмица от десетия си студиен албум Moon Music, който оглави британската класация, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.

Албумът е десети поред на рок групата, който оглавява чарта с отчетени 237 000 еквивалентни единици на британския пазар. Той заема и второ място за годината, след като The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт регистрира 270 000 единици в първите си седем дни на пазара по-рано тази година.

Moon Music е и най-бързо продаващият се албум след "30" на Адел, който беше британският албум с 261 000 единици през 2021 г., сочат данни на изготвящата класацията компания Official Chart Company.Групата се нарежда до АББА, Майкъл Джексън и "Куин" с по десет албума начело на британската класация за албуми.

На второ място в чарта е Short N` Sweet на Сабр

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.

Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.

Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.

Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.

В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов. 

Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Него

Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината". 

Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд",  като сред тях за изпълнител и турне на годината. 

През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200". 

В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил

Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.

Избрахме добре познатата  ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.

Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.

По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.

Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

Легендарната хеви метъл група „Айрън мейдън“ обяви, че вече ще прави турнетата си с нов барабанист, съобщи Би Би Си.

„Айрън мейдън“ са създадени в Източен Лондон през 1975 г. от басиста Стив Харис, пионери са на новата вълна на британското хеви метъл движение и досега са продали над 130 милиона албума по целия свят.

След 42 години в групата барабанистът Нико Макбрейн обяви, че се оттегля от турнетата, но ще остане „твърда част от семейството на „Айрън мейдън“.

Саймън Досън ще застане на барабаните по време на световното турне на групата The Run For Your Lives, което започва в Будапеща през май догодина.

Досън е добре познат на световната армия от фенове на „Айрън мейдън“. Повече от десетилетие той свири с другата група на Харис, наречена „Бритиш лайън“ (British Lion).

В публикация

„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, разказват те.

По думите на екипа изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век. 

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, посочват още от НХА.

Те уточняват, че изложбата се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия за 2024 година. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.